ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ - ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ 77 - 70

Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο Ορφέας ο οποίος επικράτησε της Δόξας Πεύκων με σκορ 77 – 70 .

Οι παίκτες του κ. Σπανού παρουσίασαν αυτή τη φορά το καλό τους αγωνιστικό πρόσωπο κυρίως στο 2ο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι και την ήττα της Κομοτηνής επέστρεψαν στην κορυφή .

Η ομάδα του Νέου Σκοπού ξεκίνησε δυνατά με ένα γρήγορο 5 – 0 αλλά η Δόξα απάντησε με ένα δικό της 9 – 0 και κράτησε μια μικρή διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου η οποία έληξε 15 – 18 .

Στη 2η περίοδο η ομάδα των Πεύκων χάρη στα τρίποντα αλλά και τις πολλές ελεύθερες βολές τις οποίες εκτέλεσε ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στο +11 όμως στο τελευταίο δίλεπτο ο Ορφέας πίεσε κάνοντας σερί 7 – 0 και έτσι το ημίχρονο έληξε 39 – 43 .

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες του κ. Σπανού μπήκαν αποφασισμένοι να ¨καθαρίσουν ¨ το ματς .

Με πολύ πιεστική άμυνα ( 9 πόντους πέτυχαν τα Πεύκα στην 3η περίοδο ) ο Ορφέας πήρε εκ νέου ¨ κεφάλι ¨ στο σκορ με το δεκάλεπτο να λήγει 56 – 52 .

Στην τελευταία περίοδο ο αγώνας κυλούσε υπέρ του Ορφέα ο οποίος κρατούσε μια διαφορά 6 – 8 πόντων μέχρι και 4 λεπτά πριν τη λήξη όπου η Δόξα Πεύκων έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι .

Η ομάδα της Θεσ/νίκης πίεσε και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ορφέα μείωσε με τρίποντο 69 – 66 , 1:17 πριν το τέλος .

Στο σημείο εκείνο ο Γεωργατζάς που εναλλασσόταν στο τελευταίο λεπτό από ήρωα σε μοιραίο πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο κάνοντας το 72 - 66 όμως η Δόξα απάντησε με καλάθι και φάουλ μειώνοντας εκ νέου στους 3 ( 72 – 69 ) .

Μετά το time out του κ .Σπανού ο Παπούδας υπέπεσε σε λάθος ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ορφέας έκανε φάουλ για να μην δεχθεί τρίποντο με τον παίκτη των Πεύκων να ευστοχεί στη μία και να μειώνει σε 72 – 70 .

Με το χρονόμετρο να δείχνει 14 sec πριν τη λήξη ο Γεωργατζάς οδηγήθηκε σε βολές αστοχώντας όμως και στις δύο .

Κι ενώ όλοι αναρωτιόταν εάν η ομάδα του Νέου Σκοπού θα επιλέξει άμυνα ή φάουλ , ο Γεωργατζάς ¨ διόρθωσε ¨ το λάθος του κλέβοντας την μπάλα και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ .

Ο παίκτης του Ορφέα ευστόχησε σε μία βολή κάνοντας το 73 – 70 αλλά στην επαναφορά κέρδισε ξανά αντιαθλητικό και ευστοχώντας και στις δυο έκανε το 75 – 70 .

Στην τελευταία φάση ο Σουτζόπουλος μετά από επιθετικό ριμπάουντ διαμόρφωσε το τελικό 77 – 70 .

Επόμενος αντίπαλος για τον Ορφέα στις 27/11 κόντρα στο ΜΑΣ Αργαναύτη εκτός έδρας .

Διαιτητές : Φακίτσας – Γερακίνης

Τα δεκάλεπτα : 13 – 18 , 25 – 33 ( ημ. ) , 56 – 52 , 77 – 70

Ορφέας ( Σπανός ) : Σολούγκας , Ιακωβίδης , Καδής 8 , Δεληγιώργης , Γεωργατζάς 20 ( 5 ) , Παπούδας 2 , Παπαδόπουλος 5 ( 1 ) , Σουτζόπουλος 9 ( 1 ) , Κούτρης , Ασημάκης 10 ( 1 ) , Κατσικάς 10 , Χατζηπέτρου 13 .