ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 86 - 78

Τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ορφέας ο οποίος ηττήθηκε με ¨ κατεβασμένα χέρια ¨ από τους Τιτάνες με 86 – 78 .

Το αποτέλεσμα είναι εντελώς πλασματικό καθώς η ομάδα της Δράμας είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων με τους παίκτες του κ. Σπανού να βρίσκονται , μηδενός εξαιρουμένου , εκτός τόπου και χρόνου .

Οι Τιτάνες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και με ένα γρήγορο 8 – 0, έδειξαν από την αρχή άγριες διαθέσεις αντίθετα με τον Ορφέα  που δεν είχε καθόλου πάθος και περίμενε από τις ατομικές ¨ορέξεις ¨του κάθε παίκτη .

Το δεκάλεπτο έληξε με 21 – 15 ενώ και η 2η περίοδος είχε ακριβώς την ίδια εικόνα με την ομάδα του Νέου Σκοπού να είναι πολύ άστοχη ακόμα και στις ελεύθερες βολές και το ημίχρονο να λήγει 43 – 30 .

Κι ενώ οι περίπου 20 φίλαθλοι που ακολούθησαν τον Ορφέα ,  περίμεναν την αντίδραση του στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα που εμφανίστηκε στο παρκέ , ήταν δίχως αρχή και τέλος τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση .

Η ομάδα της Δράμας έτρεξε ένα σερί 10 – 2 και η διαφορά εκτοξεύτηκε πάνω από τους 20 πόντους με τους παίκτες του Ορφέα να τα έχουν κυριολεκτικά χαμένα και το 3ο δεκάλεπτο να λήγει τελικά 68 – 48 .

Στην τελευταία περίοδο ο Ορφέας προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή .

Οι παίκτες του κ. Σπανού πίεσαν , έτρεξαν και κατέβασαν την διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους αλλά πλέον ήταν πολύ αργά .

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους Τιτάνες να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη με 86 – 78 και τους παίκτες του Ορφέα να αποχωρούν με κατεβασμένα κεφάλια .

Επόμενη αναμέτρηση για τον Ορφέα την Κυριακή 13 /11 στις 6:00 κόντρα στην αήττητη ομάδα της Δόξας Πεύκων και επιβάλλεται η ομάδα του Νέου Σκοπού να αφήσει αμέσως πίσω της το σημερινό αποτέλεσμα, να ανασυνταχτεί και να ψάξει τα λάθη και τις αδυναμίες της , ώστε να παρουσιάσει το καλό της πρόσωπο και να παίξει το μπάσκετ που όλοι οι φίλοι του Ορφέα περιμένουν και που σίγουρα οι παίκτες μπορούν .

Διαιτητές : Σαλικίδης – Ρούκας

Τα δεκάλεπτα : 21 – 15 , 43 – 30 ( ημ. ) , 68 – 48 , 86 – 78

Ορφέας ( Σπανός ) : Σολούγκας , Ιακωβίδης 2, Καδής 12 ( 1 ) , Γεωργατζάς 12 , Παπούδας 6 , Παπαδόπουλος 16 , Δεληγιώργης , Σουτζόπουλος 3 , Κούτρης , Ασημάκης 22 ( 2 ) , Κατσικάς , Χατζηπέτρου 5 .