ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 83 - 75

Ζευγάρωσε τις νίκες του ο Ορφέας ο οποίος στην παρθενική του εμφάνιση μπροστά στο κοινό του επιβλήθηκε του Ιωνικού Ιωνίας με 83 – 75 .

Στο κατάμεστο κλειστό του Νέου Σκοπού , με τους φιλάθλους να δημιουργούν καταπληκτική ατμόσφαιρα , οι παίκτες του κ. Σπανού παρουσιάστηκαν αρκετά αγχωμένοι , με την ομάδα από τα Διαβατά  να παίρνει ελαφρύ προβάδισμα , όμως χάρη στον Καδή που βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά και με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τρίποντα , ο Ορφέας έτρεξε ένα σερί 18 – 8 , μετατρέποντας το αρχικό 2 – 7 σε 20 – 15 .Ο Ιωνικός που ήταν αρκετά εύστοχος αντέδρασε , με το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά 25 - 24  .

Στη 2η περίοδο τα Διαβατά έλεγξαν το ρυθμό του παιχνιδιού και βρέθηκαν στη θέση του οδηγού κυρίως χάρη στην εκνευριστική τους ευστοχία στα τρίποντα , σε αντίθεση με τους παίκτες του Ορφέα που ήταν βιαστικοί στις επιλογές τους και αρκετά άστοχοι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με σκορ 37 – 41 .

Στο 2ο ημίχρονο ο Ορφέας μπήκε ¨φουριόζος ¨ στο παρκέ . Με εξοντωτική πίεση στην άμυνα , τον Σουτζόπουλο να βάζει σημαντικά καλάθια και τον Χατζηπέτρου να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους με γκολ φάουλ και τρίποντο, η ομάδα του Νέου Σκοπού πέτυχε δύο σερί , 10 -2  στα μέσα της περιόδου  ( 47 – 43 ) και 11 – 2 προς το τέλος ( 58 – 49 ) , με το επιμέρους σκορ του 3ου δεκαλέπτου να είναι 23 – 13 και μάλιστα τους πέντε από τους δεκατρείς πόντους, η ομάδα του Ιωνικού τους πέτυχε στο τελευταίο λεπτό της περιόδου .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο προπονητής των Διαβατών κ. Τουλούμης ρίσκαρε παίζοντας ζώνη και δικαιώθηκε αρχικά , καθώς το 60 – 54 της 3ης περιόδου , έγινε 64 - 64 , πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ματς .

Κάπου εκεί όμως μίλησε ο Γεωργατζάς . Ο παίκτης του Ορφέα πήρε στις πλάτες του τον Ορφέα και με 3 τρίποντα τέλειωσε ουσιαστικά τον αγώνα . Ο Ιωνικός προσπάθησε με φάουλ να ανατρέψει την κατάσταση , αλλά Καδής και Γεωργατζάς ήταν ψύχραιμοι και έτσι ο Ορφέας έφτασε στη 2η του νίκη με τελικό σκορ 83 – 75 .

Επόμενο παιχνίδι για τον Ορφέα την Κυριακή 6 Νοεμβρίου στις 6:00 , απέναντι στους Τιτάνες στη Δράμα .

Διαιτητές: Μερτζάνης, Τσιαπλής.

Δεκάλεπτα: 25-24, 37-41, 60-53, 83-75.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Σπανός): Ιακωβίδης ,Παπαδόπουλος 9 (2),Δεληγιώργης ,  Γεωργαντζάς 17 (3), Σουλούγκας, Παπούδας 6, Σουτζόπουλος 12, Καδής 17 (1), Κούτρης ,Χατζηπέτρου 9 (1), Κατσικάς, Ασημάκης 9.