ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ 50 - 69

Εύκολη νίκη πέτυχε στην πρεμιέρα ο Ορφέας ο οποίος επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου στη Μίκρα με 50 – 69 .

Η ομάδα του Νέου Σκοπού μπήκε δυνατά θέλοντας να καθαρίσει γρήγορα το ματς , και πήρε μια διαφορά 6 – 8 πόντων με τον Χατζηπέτρου να ξεχωρίζει στον ¨αέρα ¨ τόσο στα ριμπάουντ όσο και στο σκοράρισμα ( 14 π. και 10 ρ. είχε συνολικά ο σέντερ του Ορφέα ) και το δεκάλεπτο να κλείνει τελικά 13 – 18 .

Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον Γεωργατζά να αναλαμβάνει δράση αλλά και τους παίκτες του Μ. Αλέξανδρου να αντιστέκονται σθεναρά και το ημίχρονο να λήγει 25 – 33 .

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι παίκτες του κ. Σπανού πίεσαν σε όλο το γήπεδο κάνοντας ένα γρήγορο 8 – 0 ( 25 – 41 8:02 ) και κάπου εκεί τέλειωσε και το παιχνίδι .

Η ομάδα της Θεσ/νίκης μην μπορώντας να αντιδράσει αφέθηκε στις ορέξεις του Γεωργατζά που έμοιαζε ασταμάτητος αλλά και του Ασημάκη που ανέβασε στροφές στο β’ μέρος με την τρίτη περίοδο να κλείνει 37 – 53 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες του κ. Σπανού να προσφέρουν θέαμα , το τελικό σκορ να βρίσκει νικητή τον Ορφέα 50 – 69 και τους τριάντα περίπου φιλάθλους που ακολούθησαν την ομάδα , να χειροκροτούν τους αθλητές του Νέου Σκοπού .

Επόμενος αντίπαλος για τον Ορφέα ο Ιωνικός Ιωνίας την Κυριακή 30 Οκτωβρίου στις 6 : 00 το απόγευμα .

Διαιτητές : Μερτζάνης – Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα : 13 – 18 , 25 – 33 ( ημ. ) , 37 – 53 , 50 – 69

Ορφέας ( Σπανός ) : Σολούγκας , Ιακωβίδης , Καδής 6 , Γεωργατζάς 27 ( 3 ) , Παπούδας 2 , Παπαδόπουλος 2 , Λαφτσής 1 , Σουτζόπουλος 4 , Κούτρης , Ασημάκης 11 ( 2 ) ( 9 ρ. ) , Κατσικάς 2 , Χατζηπέτρου 14 ( 10 ρ. )