Ορφέας Νέου Σκοπού - Κομοτηνή 60 - 75

Προβλημάτισε ο Ορφέας στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος , καθώς ηττήθηκε πολύ εύκολα από την Κομοτηνή με 60 – 75 .

Οι παίκτες του κ. Σπανού ήταν απογοητευτικοί καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του αγώνα ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν τη νίκη απογοητεύοντας έτσι τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό του Νέου Σκοπού .

Στην αρχή του αγώνα ο Ορφέας έμενε κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα του Γεωργατζά ο οποίος ξεκίνησε με  4/4 αλλά η άμυνα έδειχνε προβληματική με την Κομοτηνή να πετυχαίνει πολύ εύκολα καλάθια και το δεκάλεπτο έκλεισε 21 - 25 .

Στο 2ο δεκάλεπτο υπήρξε αδικαιολόγητος εκνευρισμός , κάτι που σίγουρα θα πρέπει να προσεχθεί γιατί δεν είναι η πρώτη φορά , με λογικό επακόλουθο την αστοχία ( 9 πόντους πέτυχε ο Ορφέας στη 2η περίοδο ) και το ημίχρονο να λήγει με 30 – 41 .

Στο 2ο ημίχρονο κι ενώ όλοι περίμεναν την αντεπίθεση του Ορφέα και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Παπούδα , δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Νέου Σκοπού να κάνει αρκετά λάθη , τη διαφορά να κυμαίνεται στους 10 – 17 πόντους και το ματς να λήγει τελικά 60 – 75 .

Προβληματισμός σε όλους , τα περιθώρια στενεύουν και σίγουρα κάτι θα πρέπει ν’ αλλάξει για να παρουσιαστεί ο Ορφέας πανέτοιμος στην πρεμιέρα .