Post Game: Ορφέας Ν, Σκοπού-ΑΕ Σερρών 63-76 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Στο ίδιο έργο θεατές, ο Ορφέας Ν. Σκοπού γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στο Πρωτάθλημα αυτή την φορά μέσα στην έδρα του κόντρα στην ΑΕΣ με 63-76. Όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα λάθη στην μεταφορά της μπάλας, τα άσκοπα φάουλ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική κρίσιμη περίοδο.

Το σκορ σε καμία των περιπτώσεων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, Ορφέας και ΑΕΣ για τρία δεκάλεπτα προσέφεραν ένα ματς με αρκετές συγκινήσεις. Σημαντικός παράγοντας για την έκβαση του αγώνα η δαιμονιώδης ευστοχία των φιλοξενούμενων που είχαν σε μεγάλη μέρα τους Θολιώτη 24(3) πόντους και Τράκα 21(4) πόντους. Πρώτοι σκορερ από πλευράς της ομάδα Χρήστου Γκαβανόζη αναδείχτηκαν οι Μάρκος Δροσινός με 15(1) πόντους και Δημήτρης Παπαστεργίου με 13(3) πόντους.

Η ΑΕΣ εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα παίρνοντας γρήγορα ισχνό προβάδισμα 5-10, άμεση απάντηση από πλευράς Ορφέα, Μάρκος Δροσινός, Θόδωρος Αξιαρλής και Δημήτρης Παπαστεργίου βγήκαν μπροστά φέρνοντας το ματς σε ισορροπία όπως μαρτυρά και το 20-20 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου. Η μονομαχία συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τον Ορφέα να είναι πιο ουσιαστικός μπαίνοντας για πρώτη φορά σε θέση οδηγού χάρης σε σουτ τριών πόντων του Δροσινού για το 25-23 (7:20). Στη συνέχεια οι «ασπρόμαυροι» απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ υπέρ τους ωστόσο λάθη και φάουλ τα οποία μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί επέτρεψαν στην ΑΕΣ να γυρίσει την ροή του αγώνα υπέρ της. Δύο γκολ-φάουλ υπερ της ομάδας του Σταύρου Ιωσηφίδη στα τελευταία λεπτά έδωσαν το προβάδισμα στην ΑΕΣ η οποία ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 35-40.

Όχι και το καλύτερο ξεκίνημα στην επανάληψη για τους Σκοπινούς, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με το πόδι στο γκάζι εκτοξεύοντας για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από το ψυχολογικό όριο του +10 (37-47, 7:10). Πριν η απόσταση μεγαλώσει περισσότερο ο Ορφέας ανέβασε ρυθμούς , αρχικά ο Δάγκουλας πέτυχε τέσσερις βαθμούς, στη συνέχεια ο Δημήτρης Παπαστεργίου με δύο τρίποντα back-to-back μείωσε την διαφορά στο καλάθι 47-49. Λίγο πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η ΑΕΣ «φλέρταρε» εκ νέου με την διψήφια διαφορά, σουτ τριών πόντων από τον Θεοδωρόπουλο και καλάθι του Φώτη Αξιαρλή μετά από κλοπή της μπάλας διαμόρφωσαν το 54-58, σκορ τρίτης περιόδου.

Άπαντες περίμεναν ένα συγκλονιστικό φινάλε στο Κλειστό Ν. Σκοπού, η πιο ψύχραιμη ΑΕΣ έφτανε πιο εύκολα κάτω από το αντίπαλο καλάθι βγάζοντας μερικές άμυνες επιτρέποντας της να ξεφύγει στο σκορ (56-66). Η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη το πάλεψε πραγματοποιώντας φιλότιμες προσπάθειες, ωστόσο η κόπωση και η κακοτυχία, μιας και σε αρκετές φάσης η θεά τύχη γύρισε την πλάτη στον Ορφέα δεν επέτρεψαν το comeback. Η ΑΕΣ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με το εμφατικό 63-76.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο ο Ορφέας ταξιδεύει στην Καβάλα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Αστέρα.

Διαιτητές: Δημάδης-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 20-20,35-40, 54-58, 63-76

Ορφέας (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης 1, Παπαστεργίου 11(3), Δροσινός 15(1), Δάγκουλας 6, Θεοδωρόπουλος 8(2), Καλαντίδης 6, Γιοβάνης 2, Αξιαρλής Θ. 7, Αξιαρλής Φ 7,...

ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 2, Τσέλιος 2, Θολιώτης 24(3), Τράκας 21(4), Θεοδοσιάδης, Χατζηδήμος 2, Κούτλης 8, Δούκας 17,.