Post Game: Ρούπελ Σιδηροκάστρου- Ορφεας Ν. Σκοπού 59-50 (Κύπελλο Τάσος Χαραλαμπίδης)

Αντίο με το κεφάλι ψηλά στον θεσμό του Κυπέλλου για τον Ορφέα Ν. Σκοπού ο οποίος γνώρισε την ήττα με σκορ 59-50 από το αξιόμαχο Ρούπελ στο Σιδηρόκαστρο σε ένα παιχνίδι που έκρυβε αρκετές συγκινήσεις. Αν και αισθητά βελτιωμένοι σε σχέση με την αναμέτρηση του περασμένου Σαββατοκύριακου οι «ασπρόμαυροι» πλήρωσαν τα λάθη στο κατέβασμα της μπάλας αλλά και την «αφλογιστία» σε σημεία καμπής  του αγώνα, ειδικά στην κρίσιμη τελική περίοδο. Ωστόσο παρά τα προβλήματα ο Ορφέας έδειξε και θετικά στοιχεία όπως η συγκέντρωση στην άμυνα, το πάθος καθ όλη την διάρκεια του μάτς και η υπεροχή στα ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι στερήθηκαν των υπηρεσιών του περσινού πρώτου της σκόρερ Χρήστο Λουλούδη που υπέστη διάστρεμμα και απουσίασε. Από τη άλλη το ντεμπούτο τους με την φανέλα του Ορφεα πραγματοποίησαν οι Πάτηνιος, Θεόδωρος Αξιαρλής και Φώτης Αξιαρλής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά, ο Μάρκος  Δροσινός μπήκε ορεξάτος στο παρκέ, σημείωσε τρία σουτ τριών πόντων στην σειρά  ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν οι Μαριος Καλαντίδης, Ντίνος Θεοδωρόπουλος και Στράτος Γιοβάνης. Όμως τα λάθη στα οποία υπέπεσε ο Ορφέας έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αντιδράσουν  οι οποίοι εν τέλει κέρδισαν την πρώτη περίοδο με 22-21. Απογοητευτικό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο για τον Ορφέα, το Ρούπελ επέστρεψε φορτσάτο και με κορυφαίο τον πολύπειρο Παναγιώτη Σπανό δημιούργησε διψήφια διαφορά ασφαλείας αναγκάζοντας τον Χρήστο Γκαβανόζη σε time out.  Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο μισό μαζεύοντας την διαφορά   στο 40-31 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δυναμικό come-back στο ξεκίνημα της επανάληψης για τον Ορφέα, οι καλές άμυνες σε συνδυασμό με τους πολύτιμους πόντους που πέτυχε ο ψυχωμένος Θεοδωρόπουλος επέτρεψαν στον Ορφέα να κλείσει την διαφορά και εν τέλει να κάνει την ανατροπή στο 3:10 με 40-41. Η περίοδος θα μπορούσε να είχε ολοκληρωθεί με ευρύτερο σκορ υπερ των Σκοπινων ωστόσο λάθη λίγο πριν το τέλος και η απώλεια φαινομενικά εύκολων καλαθιών στοίχισαν και η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 44-45.

Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, ο Ορφέας υπέστη «μπλάκ-άουτ» και σαν μην έφτανε αυτό ο Σπανός «βομβάρδισε» το καλάθι των φιλοξενούμενων ανεβάζοντας εκ νέου την διαφορά στο +10 (57-47, 5:27). Η αντίδραση ήρθε αργά, η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη κατάφερε μεν να μαζέψει την διαφορά σε μονοψήφιο αλλά τα μεγάλα σουτ που απαιτούνταν για την ανατροπή δεν ήρθαν με αποτέλεσμα το τελικό σφύριγμα της κόρνας της γραμματείας να βρει νικητή το Ρούπελ με 59-50.

Πλέον η προσοχή στρέφεται  στο Πρωτάθλημα το οποίο σηκώνει αυλαία το προσεχή Σαββατοκύριακο, οι «ασπρόμαυρη» έχουν δυνατό ξεκίνημα κόντρα στο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου ΓΣ Σέρρες 17.

Δεκάλεπτα: 22-21, 40-31, 44-45, 59-50

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Σαφούρη

Ρούπελ Σιδηροκάστρου ( Κηρύκος): Παπαδόπουλος 4, Κεραμιδάς 6(2), Μποζουτζίδης, Γεωργιανός 12(2), Ιωαννίδης 2, Τοπολίγκας, Γιαννάτος 6, Τάσκος 2, Κεμανετζής 6, Σπανός 19(3), Πεχλιβάνος 2, Χριστοφορίδης,...

Ορφέας Ν. Σκοπού  (Γκαβανόζης): Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 4, Δροσινός 17(3), Δάγκουλας,

Θεοδωρόπουλος 6, Πάτηνιος, Καλαντίδης 12(2), Γιοβάνης 7, Αξιαρλής Θ., Αξιαρλής Φ. 4, Βιτανόπουλος,..