Post Game: ΑΟ Καβάλας-Ορφέας Ν. Σκοπού 56-61 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Ακόμα μία νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Ορφέας Ν. Σκοπού ο οποίος επικράτησε στο Κλειστό Ποταμουδίων του μαχητικού ΑΟ Καβάλας με 56-61.
Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την συνολική εικόνα του αγώνα καθώς  οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν σε θέση οδηγού από την αρχή ελέγχοντας τον ρυθμό στο μεγαλύτερο κομμάτι διατηρώντας διψήφια διαφορά. Για ακόμη μία φορά η καλά στημένη άμυνα, η υπεροχή στα ριμπάουντ αλλά και η ευστοχία από την γραμμή των βολών  αποτέλεσαν τα εργαλεία που βοήθησαν την ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη στη νίκη. Στον αντίποδα τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ και τα λάθη παραλίγο να στοιχίσουν στους φιλοξενούμενους στην τελική περίοδο ωστόσο ο Ορφέας επέδειξε την δέουσα συγκέντρωση… κλειδώνοντας  το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Κώστα Δάγκουλα ο οποίος δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις στο γόνατο. Παράλληλα λίγο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Χρήστος Λουλούδης αποχώρησε με τραυματισμό στον αστράγαλο και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες. Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Μάρκος Δροσινός με 15 πόντους, ακολούθησε ο Λουλούδης με 13(2) πόντους. Πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν οι νεαροί παίκτες της ομάδας οι οποίοι έλαβαν αρκετά λεπτά συμμετοχής.

Λίγα αξιοσημείωτα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες κράτησαν χαμηλά τον ρυθμό στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια όμως ο Ορφέας ανέβασε την απόδοση του ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 7-14.

Η καλή εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ορφέα να χτίζει από νωρίς διψήφια διαφορά (7-18) την οποία και κατάφερε να διαφυλάξει μέχρι και την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έργο διόλου εύκολο με τους Καβαλιώτες να πιέζουν αρκετά στο δεύτερο μισό της περιόδου. Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά από το  12-25 στο 17-27 αναγκάζοντας τον πάγκο του Ορφέα σε time-out, στην τελική επίθεση ο Λουλούδης πέτυχε ένα εξαίσιο τρίποντο buzzer-beater για το 17-30 (σκορ ημιχρόνου) προκαλώντας τον ενθουσιασμό της εξέδρας. Είχε προηγηθεί τραυματισμός του Ντίνου Θεοδωρόπουλου, προσωρινή παγωμάρα στον πάγκο των φιλοξενούμενων ωστόσο ο παίκτης δέχτηκε κανονικά τις πρώτες βοήθειες από τον φυσιοθεραπευτή της ομάδας κ. Χρήστο Γκαβανόζη και αγωνίστηκε κανονικά στο υπόλοιπο του ματς.

Παρόμοιο τέμπο και στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πίεζαν για να μαζέψουν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα, οι Σκοπινοί είχαν απαντήσεις χάνοντας επιπλέον αρκετές ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» την υπόθεση νίκη. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-49.

Η τελική περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ορφέα, Θεοδωρόπουλος (σουτ τριών  πόντων), Γιοβάνης και Λουλούδης  σκόραραν για την ομάδα τους δίνοντας προβάδισμα +15, 40-55. Κάπου εκεί η ατυχία χτύπησε την πόρτα των φιλοξενούμενων, ο Λουλούδης αποχώρησε τραυματίας γεγονός που απορύθμισε την ομάδα. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση μαζεύοντας σταδιακά την διαφορά από την γραμμή των βολών, μάλιστα έφτασαν και στο -4 (56-60) με τρίποντο. Ο Ορφέας όμως αποδείχτηκε πιο ψύχραιμός βγάζοντας καλές άμυνες έφτασε στη νίκη με 56-61.
Την επόμενη εβδομάδα οι Σκοπινοί δεν έχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις λόγω ρεπό.

Διαιτητες: Κατρακάρης-Σαρόγλου

Δεκάλεπτα: 7-14, 17, 30, 38-49, 56-61

ΑΟ Καβάλας (Καλφόπουλος) Τσολάκης 12, Τσιλικίδης, Κοσμίδης, Καμήλαλης, Αντωνίου, Ιωαννίδης 5, Κυριαζόπουλος 5, Πούνγκου 6, Παπαδόπουλος 10, Γερασιμίδης 15(1), Χατζηαποστολίδης 3, Χίντρι, ..

Ορφέας (Γκαβανόζης) Δούμας 3, Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 2, Δροσινός 15, Επαμεινώνδας 2, Λουλούδης 13(2), Θεοδωρόπουλος 7(1), Θεοφανίδης 2, Καλαντίδης 7(1), Γιοβάνης 3, Κοτόπουλος 7, Κούρος,..