Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού-ΑΕΣ 68-61 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Νικηφόρο αντίο στο 2019 από το ανδρικό τμήμα του Ορφέα Ν. Σκοπού, οι «ασπρόμαυροι» επικράτησαν της αξιόμαχης ΑΕΣ με σκορ 68-61 σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και αρκετές συγκινήσεις για όσους βρέθηκαν στο Κλειστό Ν. Σκοπού.
Οι γηπεδούχοι προβλημάτισαν αρχικά με τον τρόπο παιχνιδιού τους καθώς η έλλειψη συγκέντρωσης σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας επέτρεψαν στην ΑΕΣ να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ωστόσο οι οδηγίες του Χρήστου Γκαβανόζη αλλά και το μαχητικό πνεύμα που επέδειξαν για ακόμη μία αναμέτρηση οι παίκτες επέτρεψαν στον   Ορφέα ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση του να φτάσει σε μια δίκαιη νίκη. Σημείο κλειδί  που έκρινε την τελική έκβαση της αναμέτρησης  το ξέσπασμα της ομάδας στην τέταρτη περίοδο όπου ο Ορφέας επέβαλε τον ρυθμό του παίζοντας όμορφο μπάσκετ.

Πρώτος σκόρερ του ματς αναδείχθηκε για ακόμη μία φορά ο Χρήστος Λουλούδης  με 17(3) πόντους ενώ εξαιρετική απόδοση είχε ο νεαρός Επαμεινωνδας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ορφέας πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα προηγούμενος από νωρίς με 9-3 χαρη σε δύο σερί τρίποντα του Καραμπατζάκη και ένα του Λουλούδη. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, η ΑΕΣ βγάζοντας αρκετές καλές άμυνες,  έχοντας υψηλό ποσοστό ευστοχίας από την γραμμή των βολών και ένα τρίποντο του Δούκα κατάφερε να ανατρέψει το σκορ παίρνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 14-19.

Η ΑΕΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο διατηρώντας μικρό  προβάδισμα εφτά πόντων. Η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο δεύτερο μισό, οι  Λουλούδης και Θεοδωρόπουλος με σουτ τριών πόντων, αλλά και κρίσιμες ενέργειες από τον Στράτο Γιοβάνη μάζεψαν την διαφορά στο καλάθι αναγκάζοντας τον Σταύρο Ιωσηφίδη σε time-out. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο  οι ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ με τα αλληλοπροσπεράσματα στον πίνακα των πόντων να αποτυπώνουν την εικόνα του ντέρμπι. Το τέλος της περίοδος βρήκε τον Ορφέα να προηγείται με βραχεία κεφαλή 48-47.

Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο ο Ορφέας ανέβασε ρυθμούς και παίζοντας ουσιαστικό μπάσκετ κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη. Αρχικά διεύρυνε την διαφορά του τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 7-0 με τους Δαγκουλα, Λουλούδη και Επαμεινώνδα ενώ ακολούθως η δεμένη άμυνα που περιόρισε τα επιθετικά ατού της ΑΕΣ, και η συνέπεια  από την γραμμή της φιλανθρωπίας είχαν ως αποτέλεσμα ο Ορφέας να κρατήσει έως το τελικό σφύριγμα την διαφορά των εφτά πόντων για το 68-61.

Το αποτέλεσμα μοίρασε ικανοποίηση το στρατόπεδο του Ορφέα ο οποίος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος βρισκόμενος στην τέταρτη θέση με 20 βαθμούς, οχτώ νίκες και τέσσερις ήττες. Παίχτες και τεχνικό τιμ αντάλλαξαν ευχές για καλές γιορτές.

Διαιτητές: Τσακιρίδης-Νεδόγλου Α

Δεκάλεπτα: 14-19, 29-31, 48-47, 68-61

Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 8(2), Παπαστεργίου 8(1), Δροσινός 4, Επαμεινώνδας 5, Δάγκουλας 2, Θεοδωρόπουλος 7(1), Λουλούδης 17(3), Καλαντίδης 6, Γιοβάνης 6, Κοτόπουλος 5, Κούρος,...

ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 4, Δημάδης 11, Δούκας Β. 15(1), Ποργιόπουλος, Καντάς, Νικολαΐδης 12, Κοβανίδης 2, Δούκας Δ. 13, Γούνας 2, Ζαρίμπας 2,..