Post Game: ΓΣ Σερρών 2017-Ορφέας Ν. Σκοπού 77-51 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Αγωνίστηκε με σθένος για τρία δεκάλεπτα ωστόσο στο τέλος λύγισε απέναντι στον πιο έμπειρο ΓΣ Σερρών με το τελικό 77-51 να αδικεί τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι πάλεψαν με πάθος βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους οι οποίοι δικαιολόγησαν τον τίτλο του φαβορί. Πέρα από την μαχητικότητα στο παρκέ ο Ορφέας είχε υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή των βολών ενώ επέδειξε συγκέντρωση στο παιχνίδι. Στον αντίποδα η «δυστοκία» στα σουτ από την περιφέρεια τα οποία θα μπορούσαν να αλλάξουν την ροή του παιχνιδιού, οι λάθος επιλογές στην τελική πάσα και η πολύ καλά στημένη άμυνα του ΓΣΣ έκριναν εν τέλει την έκβαση του ματς. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη αναδείχθηκε ο Μάρκος Δροσινός με 14 πόντους, ακολούθησε ο  Μάριος Καλαντίδης ο οποίος πραγματοποίησε και την καλύτερη του εμφάνιση φέτος πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενω 10(1) πόντους πέτυχε ο Χρήστος Λουλούδης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΓΣΣ να μπαίνει καλύτερα παίρνοντας νωρίς προβάδισμα με 10-4 αναγκάζοντας τον Χρήστο Γκαβανόζη σε time-out. Η αντίδραση θα έρθει μέσω του Δροσινού ο οποίος έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής διαφορά που έμεινε έως το τέλος της περιόδου με τον Ορφέα να εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες από την γραμμή της φιλανθρωπίας ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με το σκορ στο 22-21.

Η εικόνα του αγώνα ανάγκασε την ομάδα του κ. Μπουτάκογλου να ανεβάσει τον ρυθμό πρεσάροντας παράλληλα ψηλά ωστόσο ο Ορφέας είχε τις απαντήσεις του και για πρώτη φορά έφερε το ματς στα ίσα με 24-24 στο 7:24 με εύστοχη βολή του Καλαντίδη. Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ. Την λύση για την ομάδα του έδωσε ο Νέστορας Λαγός, αρχικά με γκολ-φάουλ και στη συνέχεια με σουτ τριών πόντων πέρα από πολύτιμούς πόντους  (32-26 4:50’) τόνωσε την ψυχολογία των «ταύρων».  Από την άλλη οι παίκτες του Ορφέα επηρεασμένοι από την τροπή της αναμέτρησης υπέστησαν black-out και τους γηπεδούχους να χτίζουν διαφορά ασφαλείας 37-29 σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης ο ΓΣΣ ανέβασε την διαφορά στο +10 χάρη σε καλάθι του Ντινούδη (49-39) όμως ο Ορφέας είχε απαντήσεις από τους Δροσινό και Καλαντίδη που έστω και προσωρινά μάζεψαν το σκορ στο 41-35. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με «όπλο» την άμυνα πήραν το τρίτο δεκάλεπτο με 54-41.

Οι προσδοκίες για μία τελική περίοδο-φωτιά δεν δικαιώθηκαν, το άγχος και η κόπωση επηρέασαν αρνητικά   τον Ορφέα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κυριαρχήσουν στο παρκέ φτάνοντας δίκαια στη νίκη με 77-51.
Πλέον η προσοχή των «ασπρόμαυρων» στρέφεται στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής κόντρα στην ΑΕΣ, είναι το τελευταίο του πρώτου γύρου αλλά και για το ημερολογιακό έτος 2019.

Διαιτητές: Νεδόγλου Ζ-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 22-21,37-29,54-41,77-51.

Γ.Σ Σέρρες (Μπουτάκογλου): Δινάκης,Λαδιάς 3,Μποζουτζίδης,Ντίκογλου 4,Μητρούδης,Γκολογκίνας 2, Ντινούδης 17,Χατζηστεφάνου 10,Ιωαννίδης 7,Καρακώστας 11(2),Γιαβρόπουλος 6(1),Λαγός 17(2).

Ορφέας Ν.Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 3(1),Καραμπατζάκης,Παπαστεργίου 5(1),Δροσινός 14,Δάγκουλας 2, Επαμεινώνδας,Θεοδωρόπουλος, Λουλούδης 10(1),Καλαντίδης 11,Γιοβάνης 6,Κοτόπουλος,Κούρος.