Post Game: Ρούπελ Σιδηροκάστρου – Ορφέας Ν. Σκοπού 59-60 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Ακόμη και στις ημέρες που πραγματοποιεί μέτριες εμφανίσεις κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει πως ο Ορφέας Ν. Σκοπού είναι μία ομάδα που πραγματοποιεί κατάθεση ψυχής. Το απέδειξε και σήμερα προσφέροντας στους φίλους του ακόμα μία «χιτσκοκική νίκη» η οποία κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία δέκατα της αναμέτρησης χάρη σε παλικαρίσιο καλάθι του MVP της αναμέτρησης Χρήστου Λουλούδη για το 59-60 κόντρα στο αξιόμαχο Ρούπελ Σιδηροκάστρου.
  Οι «ασπρόμαυροι»  αν και προβλημάτισαν στην αρχή του αγώνα μένοντας πίσω στο σκορ επέδειξαν σοβαρότητα στην επανάληψη. Δυνατά στοιχεία των φιλοξενούμενων το ορθολογικό pressing το οποίο επέφερε αρκετά κλεψίματα της μπάλας αλλά και η επίτευξη κρίσιμων καλαθιών σε σημεία κλειδιά. Στον αντίποδα παραλίγο να του στοιχίσουν οι δυσλειτουργίες στην άμυνα και τα βιαστικά λάθη στο transition.
Σε πολύ μεγάλη μέρα πέρα του Χρήστου Λουλούδη που πέτυχε 24(4) πόντους βρέθηκε και ο Μάρκος Δροσινός με 17(2) πόντους.

Το ντέρμπι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς με το Ρούπελ να εκμεταλλεύεται τα λάθη του ασύνδετου Ορφέα με αποτέλεσμα να αποκτήσει διψήφια διαφορά  17-6 (1:12) και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-8 με εύστοχες βολές του Δροσινού.
Η ομάδα της Σιντικής συνέχισε να ανοίγει την ψαλίδα επαναφέροντας την διψήφια διαφορά 21-8.  Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ορφέα ο οποίος μέσα σε λίγα λεπτά είδε το pressing του να αποδίδει καρπούς και το 21-8 να μετατρέπεται σε 21-22 με «δράστες» τους Λουλούδη-Δροσινό. Το δεύτερο μισό του αγώνα κύλησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά σε απόδοση και σκορ. Το Ρούπελ ωστόσο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έτρεξε επιμέρους σερί 5-2 διαμορφώνοντας το 33-27 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, το Ρούπελ άνοιγε την διαφορά ο Ορφέας είχε απαντήσεις, αρχικά με σουτ τριών πόντων του Δροσινού (35-35) και κρίσιμα καλάθια του Παπαστεργίου(39-42). Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Λουλούδης δέχτηκε φάουλ στην περιφέρεια κερδίζοντας το δικαίωμα για τρείς βολές για το 44-45, σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Όσοι περίμεναν ένα ψυχοφθόρο φινάλε δικαιώθηκαν. Η αρχή του τελικού δεκαλέπτου ήταν μοιρασμένη με τις ομάδες να παλεύουν για τη νίκη. Τα αίματα άναψαν όταν ο Σπύρος Παπαδόπουλος αποβλήθηκε από την αναμέτρηση με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία προκαλώντας την «έκρηξη» του πάγκου του Ρούπελ. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν βραχεία κεφαλή στο σκορ (56-58)μέχρι το τελευταία δευτερόλεπτα εκεί όπου  τρίποντο του Γιαννάτου 8’’ πριν την εκπνοή έβαλε σε θέση οδηγού το Ρούπελ (59-58) ξεσηκώνοντας την εξέδρα.

Οι οδηγίες του Χ. Γκαβανόζη μετά το time out ήταν να πάει η μπάλα στον Λουλούδη και αυτός τον δικαίωσε με κοντινό lay up διαμορφώνοντας το τελικό 59-60.

Ακολουθεί πολύ δύσκολη αναμέτρηση με τον Ορφέα να φιλοξενεί τον αήττητο ΚΑΟΔ.

Διαιτητές: Νεδόγλου Α-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 17-8, 33-27, 44-48, 59-60

Ρούπελ (Κηρύκος) :Παπαδόπουλος 6(1),Μπαζτέκας, Ιωαννίδης 3, Αναστασιάδης, Καμπέρης, Ψαρράς 6,Γιαννάτος 21(3),Στάσας 8(2),Πολεμαρχάκης, Τάσκος 1, Πεχλιβάνος 9,Χριστοφορίδης 5

Ορφέας (Γκαβανόζης): Λουλούδης 24(4),Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 7(1),Δροσινός 17(2),Σιάρκος, Δάγκουλας 5, Θεοδωρόπουλος, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 5,Γιοβάνης, Κοτόπουλος 2, Δούμας,..