Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού-ΑΟ Ηράκλειας 77-73 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Ακόμα μία αγχωτική νίκη προσέθεσε στο ενεργητικό του ο Ορφέας Ν. Σκοπού ο οποίος χρειάστηκε να οδηγήσει το ματς στην παράταση προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της ψυχομένης Ηράκλειας  με σκορ 77-73 μιας και η λήξη της κανονικής διάρκειας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 67-67.  Οι «ασπρόμαυροι» δεν ικανοποίησαν με την παρουσία τους στο παρκέ, η ομάδα εμφανίστηκε ασύνδετη σε αρκετά σημεία, υποπίπτοντας σε λάθη σε επίθεση και άμυνα τα οποία της στοίχισαν την απώλεια πολύτιμων πόντων . Σημείο κλειδί για τη νίκη η γραμμή των ελευθέρων βόλων, ο Ορφέας εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του δόθηκαν έχοντας υψηλό ποσοστό ευστοχίας.

Μελανό σημείο στην αναμέτρηση το «μπασκετικό ξύλο» στο παρκέ, αλλά και ο νέος τραυματισμός του Βασίλη Χαβαλέ στο δεύτερο δεκάλεπτο αναγκάζοντας τον Ορφέα να αγωνιστεί χωρίς τον βασικό του ψηλό.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει νωθρά αλλά ο Ορφέας θα ελέγχει τον ρυθμό παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. «Φάλτσα» στην άμυνα των γηπεδούχων έδωσαν ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν το καλάθι αλλά και την διαφορά στο πόντο 13-12. Ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» με ένα ξέσπασμα (γκολ-φάουλ και τρίποντο Καραμπατζάκη) στα τελευταία λεπτά έτρεξαν ένα 8-0 παίρνοντας την πρώτη περίοδο με 21-12.

Επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο με την Ηράκλεια να κερδίζει έδαφος και τον Ορφέα να μην έχει τις απαντήσεις αναγκάζοντας τον Χρήστο Γκαβανόζη σε τime out. Η κατάσταση δυσκόλεψε για τους γηπεδούχους με τον τραυματισμό του Βασίλη Χαβαλέ ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο χειροκροτούμενος από τον κόσμο της ομάδας. Η συνέχεια είδε τις δύο ομάδες να βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ με την συγκομιδή των πόντων να γίνεται κυρίως από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ηράκλεια να τηρεί βραχεία κεφαλή 33-36.

Η  3η περίοδος συνεχίστηκε με την διαφορά των ομάδων να κυμαίνεται στο καλάθι με το 55-53 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Καλό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου Λουλούδης (με γκολ-φάουλ) και Παπαστεργίου (τρίποντο) καθώς  και η αισθητή βελτίωση στην άμυνα επέτρεψαν στον Ορφέα να χτίσει  διαφορά +6, 63-57, 3:20 πριν το τέλος. Πιστεύοντας πως το παιχνίδι είχε λήξει οι «ασπρόμαυροι» έδωσαν στους παίκτες της Ηράκλειας την ευκαιρία να καλύψουν την απόσταση και με καλάθι του Νιφορίδη να ισοφαρίσουν 67-67 στέλνοντας το μάτς στην παράταση. Να σημειώσουμε πως λίγο πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκεια τους αγώνα ο προπονητής της Ηράκλειας κ. Μάντζιος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ορφέας συνέχισε να πιέζει και να είναι μπροστά στο σκορ αλλά με την Ηράκλεια να ακολουθεί από θέση βολής, μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ανατροπή με σουτ τριών πόντων του Αποστολάκη για το 72-71 στο 1:37. Ο τελευταίος λόγος όμως άνηκε στον Ορφέα που εμφανίστηκε πιο ψύχραιμος έχοντας διαχειριστεί καλύτερα τον παράγοντα πίεση. Σημαντικά καλάθια πέτυχαν οι Λουλούδης και Στράτος Γιοβάνης οδηγώντας την ομάδα τους στην τέταρτη φετινή νίκη της με σκορ 77-73.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης όλοι έτρεξαν προς τον πάγκο προκειμένου να αφιέρώσουν τη νίκη στον Βασίλη Χαβαλέ!

Ακολουθεί  η εκτός έδρας αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας κόντρα στο Ρούπελ Σιδηροκάστρου.
Διαιτητές: Νεδόγλου Ζ-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 21-12, 33-36, 55-53, 67-67, παρ 77-73

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης) :Δούμας 2, Καραμπατζάκης 3(1),Παπαστεργίου 10(1),Δροσινός 7,Δάγκουλας 2,Λουλούδης 22(1),Θεοδωρόπουλος 12(1),Θεοφανίδης 1,Καλαντίδης 9,Γιοβάνης 7,Κοτόπουλος 2,Χαβαλές,...

ΑΟ Ηράκλειας (Μάντζιος): Μπαρμπαχμίδης 1,Καιμακάμης,Αποστολάκης 6(1),Μέσσας 2,Παναγιωτίδης 9(1),Ράμναλης 12,Κουντουράς 4,Ατλάσης, Νιφορίδης 15,Κούτλης 12(2),Βεζύρης 6,Τοπολίγκας 5,