Post Game: Ηρακλής Καβάλας – Ορφέας Ν. Σκοπού 67-72 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Νίκη σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς το οποίο κρίθηκε με χιτσκοκικό φινάλε πέτυχε ο Ορφέας Ν. Σκοπού που επέστρεψε στα ροζ φύλλα αγώνα επικρατώντας  του αξιόμαχου Ηρακλή Καβάλας με σκορ 67-72.
Οι «ασπρόμαυροι» ικανοποίησαν  με την απόδοσή τους καθώς εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στο κομμάτι του σκοραρίσματος σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Σημείο κλειδί για τη νίκη η αντίδραση της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στην πίεση που δεχόντουσαν οι παίχτες του Χρήστου Γκαβανόζη οι οποίοι επέδειξαν σοβαρότητα και καθαρό μυαλό όποτε οι γηπεδούχοι περνούσαν μπροστά στο σκορ. Από την άλλη ο Ορφέας παραλίγο να πληρώσει τα «εύκολα» φάουλ με τα οποία οι Καβαλιώτες έφταναν στην γραμμή των ελευθέρων βολών κερδίζοντας πολύτιμούς πόντους, αλλά και την έλλειψη συγκέντρωσης.

Πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους αναδείχθηκε ο Χρήστος Λουλούδης με 18 (4) πόντους, σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Στράτος Γιοβάνης σκοράροντας 10 πόντους. Πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα της ομάδας του προσέφερε ο νεαρός Θανάσης Θεοφανίδης κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας.

Αμφότερες οι ομάδες θα ξεκινήσουν το παιχνίδι εστιάζοντας περισσότερο στην άμυνα , ο Ορφέας ωστόσο θα είναι αυτός που θα μπει στη θέση του οδηγού σκοράροντας από το low post. Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδας θα κρατήσει επαφή στο σκορ όντας εύστοχή από την γραμμή των βολών μην επιτρέποντας στον Ορφέα να αγγίξει την διψήφια διαφορά, το πρώτο δεκάλεπτο θα ολοκληρωθεί με το σκορ στο 19-24.

Ο Ηρακλής θα ξεκινήσει καλύτερα φτάνοντας πολύ κοντά στην ανατροπή του σκορ (25-26 8:00), η εικόνα του αγώνα ανάγκασε τον Χρήστο Γκαβανόζη να καλέσει ταϊμ-άουτ. Η συνέχεια θα βρεί τον Ορφέα να τρέχει ένα σερί 2-9 χάρις σε ενέργειες των Λουλούδη (τρίποντο), Χαβαλέ και Παπαστεργίου (γκολ-φάουλ) ανοίγοντας την διαφορά στο +13 (27-40). Ο Ηρακλής αντέδρασε άμεσα και εκμεταλλευόμενος αμυντικά λάθη των φιλοξενούμενων μάζεψε την διαφορά στο καλάθι 40-42 πετυχαίνοντας τρία συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ημίχρονο.

Η επανάληψη δικαίωσε όσους ανέμεναν ένα παιχνίδι με κοντράστ συναισθημάτων,  οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την γραμμή της «φιλανθρωπίας» παίρνοντας μάλιστα ελαφρύ προβάδισμα 50-45. Τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ήταν συγκλονιστικά, ο Λουλούδης ανέβασε στροφές πετυχαίνοντας δέκα πόντους  τόνωσε ψυχολογικά την ομάδα του η οποία ολοκλήρωσε την περίοδο με 55-57.

Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε στη κρίσιμη τελική περίοδο, οι δύο «μονομάχοι» ήταν πολύ κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους ωστόσο να διατηρούν ελαφρά υπεροχή. Ο Ορφέας ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, οι ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και οι καλές άμυνες στο τέλος δικαίωσαν τους φιλοξενούμενους. Δύο λεπτά πριν τη λήξη την πλάστιγγα οριστικά υπέρ των Σκοπινών έκριναν δύο εύστοχες βολές από αντιαθλητικό φάουλ  που κέρδισε ο Μάρκος Δροσινός , μία καλή άμυνα στα τελευταία δευτερόλεπτα και ένα drive του Μάριου Καλαντίδη τα οποία διαμόρφωσαν το τελικό 67-72.
Όπως ήταν φυσικό η νίκη επανέφερε τα χαμόγελα στο στρατόπεδο του Ορφέα με τους παίκτες να πανηγυρίζουν για το θετικό αποτέλεσμα. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση του επόμενου Σαββατοκύριακου κόντρα στον ΑΟ Ηράκλειας.

Δεκάλεπτα: 19-24, 40-42, 55-57, 67-72

Ηρακλής Καβάλας : Πάγκαλος, Πίγκας 7(1), Γοργίας 9(3),Κύρου 20, Ισαακίδης 1,Σταυρόπουλος 4,Χατζημόσχου 9, Παπανικολάου 2, Ζούπας 9,Γερακίδης 6, Μπερμπέρης,...

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 2, Παπαστεργίου 7, Δροσινός 8, Δάγκουλας 3(1), Λουλούδης 18(4), Θεοδωρόπουλος 8, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 5, Γιοβάνης 10, Κοτόπουλος 2, Χαβαλές 9,