Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού - Αστέρας Καβάλας 50-66 (Πρωτάθλημα Ανδρών ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Κοιτώντας στα μάτια τον Αστέρα Καβάλας οι παίκτες του Χ. Γκαβανόζη πάλεψαν για την νίκη με το τελικό 50-66 να μην αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης.
Ο Ορφέας Ν. Σκοπού έβαλε δύσκολα στον πιο εμπειρο Αστέρα έχοντας ως δυνατά σημεία το πάθος, μία δεμένη άμυνα, υψηλό ποσοστό ευστοχίας από την περιφέρεια και αρκετά κερδισμένα ριμπάουντ.Στην τελική περίοδο, όμως οι "ασπρόμαυροι" όπως και στο παρελθόν κυριεύτηκαν από το άγχος και παρουσίασαν "επιθετική δυστοκία", γεγονός το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι φτάνοντας δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα. Ακόμα μία καλή εμφάνιση προσέθε στο ενεργητικό του ο Χρήστος Λουλούδης σημειόνοντας 17(3) πόντους ενώ σε καλή μέρα βρέθηκε και ο Μάρκος Δροσινός με 10(2) πόντους.

Στο πλευρό της ομάδας για ακόμη μία φορά βρέθηκαν οι φίλαθλοι χειροκροτώντας την προσπάθεια.

Ο Ορφέας μπήκε δυνατά δείχνοντας από το πρώτο λεπτό πως ήθελε τη νίκη, ωστόσο θα υποπέσει σε πειθαρχικές παραβάσεις "ξοδεύοντας" νωρίς τα ομαδικά φάουλ. Οι παίκτες του Αστέρα αποδείχτηκαν εύστοχοι από την γραμμή των βολών κερδίζοντας ισχνή διαφορά εξι πόντων (7-13, 3:05) αν συνυπολογίσουμε και ένα τρίποντο του Σαμαρά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο τρίποντα των Παπαστεργίου και Δροσινού, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-15.

Αμφίρροπο ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο, η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στον πόντο, Λουλούδης και Δούμας με σουτ τριών πόντων έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους (25-22, 2:58). Λίγα λεπτά πριν το τέλος λάθη απειρίας στην κυκλοφορία της μπάλας επέτρεψαν στους Καβαλιώτες να τρέξουν αντεπίθεση 1-12. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-34.

Πολύ καλό το ξεκίνημα του Ορφέα στην επανάληψη, οι ασπρόμαυροι" με πρωτοστάτη τον Λουλούδη φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι βάζοντας την ομάδα τους εκ νέου σε θέση οδηγού 45-42, στο 1:00. Αχρείαστο φάουλ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου επέτρεψε στον Αστέρα να ισοφαρίσει σε 45-45.

Οι ελπίδες για την υπέρβαση στην τελική κρίσιμη περίοδο δεν θα επαληθευτούν, τα δύο σερί τρίποντα του Σαμαρά σε συνδυασμό με την απώλεια κρίσιμων καλαθιών από πλευράς Ορφέα είχαν αρνητικό αντίκτυπο στο κομμάτι ψυχολογία. Παρά τις φιλόδοξες προσπάθειες των παικτών του Χρήστου Γκαβανόζη για το come-back, ο Αστέρας χειρίστηκε έξυπνα τη διαφορά την οποία και αύξησε φτάνοντας στη νίκη με 50-66.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τον Ορφέα και πρώτη εντός έδρας. Οι ασπρόμαυροι θα ψάξουν το reboot το επόμενο Σαββατοκύριακο κόντρα στον Ηρακλή Καβάλας.