Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού-Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Αντίο με ψηλά το κεφάλι για τον Ορφέα Ν. Σκοπού, η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη παρά την υπερπροσπάθεια γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, αυτή την φορά με 53-56 εντός έδρας γεγονός που σήμανε και τον αποκλεισμό των γηπεδούχων από την συνέχεια των play-off της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.
Οι ασπρόμαυροι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στην περιφέρεια έχοντας παράλληλα την μερίδα του λέοντος στα ριμπάουντ και αρκετά κλεψίματα που ήρθαν χάρη στο pressing ψηλά . Στον αντίποδα στοίχισαν το παράλογο άγχος, τα λάθη στο transition αλλά και η αδυναμία ολοκλήρωσης κλασσικών φάσεων κάτω από το αντίπαλο καλάθι μιας και ο Ορφέας είχε αρκετές ευκαιρίες να αποσπάσει διψήφια διαφορά(εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων) που θα του έδινε τον πρώτο λόγο για το ροζ φύλλο αγώνα..κόντρα σε έναν εξίσου νευρικό Εθνικό.

Οι Εβρίτες όπως και στην αναμέτρηση της Αλεξανδρούπολης έτσι και σε αυτόν της Τετάρτης έμειναν στο παιχνίδι χάρη στην ευστοχία από την περιφέρεια και πιο συγκεκριμένα από την γραμμή των τριποντων.
Ο αγώνας είχε ρυθμό, πάθος και ένταση δεδομένης της κρισιμότητας. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες θα βρίσκονται πολύ κοντά στο σκορ με κανέναν από τους δύο μονομάχους να μην μπορεί να ξεφύγει. Το ημίχρονο θα βρεί Ορφέα και Εθνικό σε απόλυτη ισορροπία 25-25. Αισθητά βελτιωμένος στην επανάληψη ο Ορφέας εκμεταλλεύτηκε το «μουδιασμένο» ξεκίνημα των αντιπάλων άνοιξε την ψαλίδα στους έξι πόντους, 33-27. Η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη αν οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα σουτ αλλά και την γραμμή των βολών όπου κυριολεκτικά χάθηκαν πολύτιμοι πόντοι. Δεν ίσχυε όμως το ίδιο για τον Εθνικό, με υψηλά ποσοστά ευστοχίας από την γραμμή της φιλανθρωπίας θα πάρουν το προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο με 37-38.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση το τελευταίο 1,5 λεπτό της τελικής περιόδου, ο Ορφέας βρισκόταν μπροστά στο σκορ με οχτώ πόντους, 52-44 και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι ο Σίσιου με δύο σερί τρίποντα αλλά και δύο κλεψίματα θα ανατρέψει το σκορ σε 52-54. Ο Ορφέας θα υποστεί «μπλακ-άουτ» από την αντεπίθεση του Εθνικού. Τελική απέλπιδα προσπάθεια για να στείλει το ματς στην παράταση από τον Νέστορα Λαγό (ο κορυφαίος του Ορφέα στο ματς), θα ευστοχήσει σε ½ βολές, ενώ δύο σουτ τριών πόντων δεν θα βρουν τον στόχο τους με αποτέλεσμα ο Εθνικός να αποδράσει το Κλειστό Ν. Σκοπού με το εισιτήριο στις αποσκευές.

Μεγάλη ήταν η συμπαράσταση του κόσμου στο πλευρό της ομάδας, οι κερκίδες είχαν γεμίσει ασφυχτικά από νεαρούς οπαδούς οι οποίοι δεν σταμάτησαν να εμψυχώνουν την ομάδα.

Εξαιρετική η διαιτησία από τους κυρίους Δημάδη και Νεδογλου Ζ. στους οποίους αξίζουν συγχαρητήρια.

Διαιτητές: Δημάδης-Νεδόγλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 12-15, 25-25, 37-38, 53-56

Ορφέας Ν. Σκοπού :(Γκαβανόζης) Δούμας 2, Καραμπατζάκης 1, Γεωργόπουλος 4, Δροσινός 1, Λαγός 18(3), Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 5(1), Θεοφανίδης, Γάτος 6, Γιοβάνης 4, Λουλούδης 10(1), Χαβαλές 2,

Εθνικός Αλεξανδρούπολης :(Τελούδης) Κιτσόπουλος 14(2), Σιταρίδης 5(1), Θεολογίδης,  Σισίου 10(2), Παπαδούδης 3, Τσάγιας 4, Γεροκώστας,  Θεοχαρίδης 3(1), Πασσιάς 8(2), Κανάκης 9(1), Παπαλαμπίδης,