Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού ΓΣ Σερρών 2017 53-79

Η νευρικότητα και οι «δυσλειτουργίες» στην άμυνα κόστισαν στον Ορφέα Ν. Σκοπού ο οποίος γνώρισε εντός έδρας ήττα από τον ΓΣ Σερρών 2017 με σκορ 53-79.
Οι «ασπρόμαυροι» άργησαν να μπουν στο κλίμα του παιχνιδιού ενώ σε αρκετές περιπτώσεις παρουσίασαν έλλειψη «καθαρού μυαλού» με αποτέλεσμα να υποπίπτουν σε ουκ ολίγες λανθασμένες επιλογές. Παρ όλα αυτά σε αρκετά σημεία οι παίκτες του Ορφέα έδειξαν «μαχητικότητα» μην επιτρέποντας (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) στους «πράσινους » να ξεφύγουν στο σκορ. Από πλευράς τους οι φιλοξενούμενοι είχαν ως στόχο το «κλείδωμα» της δεύτερης θέσης μπήκαν πιο αποφασισμένοι επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από την αρχή έχοντας ως δυνατά σημεία το pressing ψηλά και τον αιφνιδιασμό.

Άξια αναφοράς η θερμή ατμόσφαιρά στην κερκίδα, καθώς πέρα από τις άριστες σχέσεις που διατηρούν τα δύο σωματεία δεκάδες Σερραίοι μπασκετόφιλοι βρέθηκαν στο Κλειστό Ν. Σκοπού για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

Ο ΓΣ θα αρχίσει την αναμέτρηση με το πόδι στο γκάζι με το 0-11 στο 4:00 να αναγκάζει τον Χρήστο Γκαβανόζη σε time-out.  Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση «ροκανίζοντας» την διαφορά από την γραμμή των βολών ενώ το σουτ τριών πόντων του Λαγού στην εκπνοή της περιόδου έκανε το 12-19 (αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου) μην αφήνοντας την ομάδα του κ. Μπουτάκογλου να χτίσει διαφορά ασφαλείας .

Η επιστροφή στο παρκέ θα βρεί τον Ορφέα να πετυχαίνει νέο τρίποντο με τον Καραμπατζιάκη για το 15-19 και παρά το γεγονός πως ο ΓΣ θα δώσει τις απαντήσεις του με γρήγορες επιθέσεις, ο Ορφέας βελτιώνοντας την άμυνα του  θα κρατήσει επαφή με το σκορ με το 28-36να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Δυστυχώς η συνέχεια δεν θα είναι ανάλογη καθως στο ξεκίνημα της επανάληψης ο ΓΣ θα «βομβαρδίσει» από την περιφέρεια το καλάθι του Ορφέα ανοίγοντας την διαφορά πάνω από τους 20. Αν και από πλευράς των γηπεδούχων πραγματοποιήθηκαν φιλότιμες προσπάθειες για αλλαγή της εικόνας το τελικό σφύριγμα θα βρεί νικητή τον ΓΣ με 53-79.
Ανησυχία στον πάγκο του Ορφέα προκάλεσε ο  νέος τραυματισμός του Γεωργόπουλου στον αστράγαλο κατά την διάρκεια της 4ης περιόδου και η κατάσταση του θα εκτιμηθεί αύριο.
Πλέον ο Ορφέας καλείται να ξεχάσει τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα και να  ανασυνταχθεί ενόψει του εκτός έδρας αγώνα στο Σιδηρόκαστρο  παιχνίδι κομβικό για την είσοδο της ομάδας στα πλέι οφ.

Διαιτητές: Δημάδης-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 12-19, 28-36, 37-58, 53-79

Ορφέας Ν. Σκοπού: ( Γκαβανόζης) Λουλούδης 10(1), Καραμπατζάκης 8(1), Γεωργόπουλος 4, Δροσινός 7(1), Λαγός 8(2), Αχτσής 3(1), Θεοδωρόπουλος, Θεοφανίδης, Γάτος 6, Γιοβάνης 2, Δούμας 5(1), Χαβαλές,

Γ.Σ. Σέρρες 2017: (Μπουτάκογλου) Ιακωβίδης 11, Λαδιάς, Σκαλιστής 6(2), Ντίκογλου 4, Χατζής 9(1), Ντινούδης 2, Μητρούδης, Γκολογκίνας 2, Ασημάκης 20(2), Καρακώστας 5(1), Γιαβρόπουλος 9(1), Ιωαννίδης 11,