Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού-Πάνθηρες Καβάλας 76-70 (Πρωτάθλημα Κορασίδων ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Αγώνας με εναλλαγές συναισθημάτων, αγώνας ψυχολογίας, αγώνας με κερδισμένο το άθλημα, αγώνας για γερά νεύρα. Όλα αυτά βίωσαν όσοι είχαν την τύχη να βρεθούν σήμερα στις εξέδρες του Κλειστού Ν. Σκοπού. Τα «τρομερά κορίτσια» του Γιώργου Καράγκουτη… τα κατάφεραν ξανά παίρνοντας πολύτιμη εντός έδρας νίκη με 76-70 των αξιόμαχων Πανθήρων Καβάλας. Σε ένα μάτς όπου κυριολεκτικά έσπασαν καρδιές και χρειάστηκε να φτάσουμε σε δεύτερη παράταση για να αναδειχθεί νικητής.
 Οι «ασπρόμαυρες» παρά το κακό ξεκίνημα έδειξαν πάθος και ότι ήθελαν περισσότερο το ματς ειδικά στο κρίσιμο κομμάτι του έξτρα χρόνου.
«Όπλο» των γηπεδούχων η καλή άμυνα (ειδικά στην επανάληψη) με την οποία μπλοκάραν το παιχνίδι των Πανθήρων.  Από την άλλη τα αρκετά λάθη στο transition και η νευρικότητα στο παιχνίδι παραλίγο να στοιχίσουν.  Αμφότερες οι ομάδες σπατάλησαν πολύτιμους πόντους από την γραμμή των βολών που θα μπορούσαν να κρίνουν  την αναμέτρηση.
Σημείο καμπής στο ματς το απίστευτο buzzer beater τρίποντο της Βλάχου το οποίο κράτησε ζωντανή την ομάδα της στην εκπνοή της τέταρτης περιόδου με το σκορ να είναι στο 52-55.
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού θα βρει Ορφέα και Πάνθηρες αρκετά… αγχωμένους εικόνα που αντικατοπτρίζεται στο σκορ καθως το τέλος της πρώτης περιόδου θα βρει τους Πάνθηρες να διατηρούν ισχνό προβάδισμα με 10-13. Το πρώτο μέρος της δεύτερης περιόδου θα εξελιχθεί «εφιαλτικά» για τους γηπεδούχους, αν και στο  ξεκίνημα μείωσαν στο πόντο με δύο εύστοχες βολές της Χριστοδουλου 12-13(9:45) οι Πάνθηρες θα τρέξουν ένα σερί 0-13, 12-26 χάρις στο pressing ψηλά . Μπροστά στο κίνδυνο να εκτροχιαστεί η κατάσταση ο Γιώργος Καράγκουτης κάλεσε time out. Στα τελευταία λεπτά θα έρθει η σειρά του Ορφέα να περάσει στην αντεπίθεση μαζεύοντας την διαφορά σε 23-28 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Η επανάληψη θα ξεκινήσει με τους φιλοξενούμενους  να τρέχουν νέο σερί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ορφέα (23-36). Ωστόσο οι «ασπρόμαυρες» θα βρουν τον ρυθμό τους και με καλάθια ψυχολογίας  θα αναπτερώσουν τις ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα με το 37-45 που ήταν το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου να προμηνύει ένα δυνατό φινάλε.
Όπως ήταν αναμενόμενο η τελική περίοδος αποδείχτηκε ακατάλληλη… για καρδιακούς.
Ο Ορφέας θα βελτιωθεί σημαντικά στην άμυνα βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Καρδιές ράγισαν στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ το σκορ ήταν στο 52-55 με τη Βλάχου με απίστευτό buzzer beater τρίποντο να ισοφαρίζει σε 55-55 στέλνοντας το ματς στην παράταση.
Το ξεκίνημα της παράτασης θα βρεί τον Ορφέα να παίρνει σαφέστατο προβάδισμα 7 πόντων, 62-55 ωστόσο η απώλεια σημαντικών καλαθιών αλλά και ελευθέρων βολών θα επιτρέψουν στους Καβαλιώτες να ανακάμψουν και να στείλουν τον αγώνα σε νέα παράταση με 64-64.
 Παρά την κόπωση και την πίεση που δεχόντουσαν από τους Πάνθηρες ο Ορφέας θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια τα οποία εν τέλει χάρισαν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 76-70.

Διαιτητές: Αρ. Νεδόγλου-Σαφούρη

Δεκάλπετα: 10-13, 23-28ημ, 37-43, 55-55, 64-64 1η παρ., 76-70 2η παρ.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γ. Καράγκουτης): Βλάχου, Τσουλούφα, Ελέζι, Μανδανα, Γκάλιου, Κουτσιαντζή, Χριστοδούλου, Γκαβανόζη, Στρατή, Δημητριάδου Α, Δημητριάδου Φ.

Πανθηρες Καβάλας (Α. Δημητριάδης): Βαμβακίδου, Λαδάρου, Πλεξούδα, Ανδρεάδου, Χατζηαντωνίου, Βελλίδη, Σεμερτζίδου, Αποστολίδου, Κερανοπούλου, Χατζηνικολάου, Δανηιλίδου, Πετρίδου.