Post Game: Ορφέας Ν. Σκοπού- Ίκαροι Σερρών 47-48 (Πρωτάθλημα Παίδων ΕΚΑΣΑΜΑΘ)

Ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα Παίδων του Ορφέα Ν. Σκοπού, οι οποίοι ηττήθηκαν από τους Ικαρους με σκορ 47-48. Οι «ασπρόμαυροι» αν και μαχητικοί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης πλήρωσαν τα λάθη στο transition και τις λάθος επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα την απώλεια πολύτιμων πόντων.
Μελανό σημείο της αναμέτρησης ο τραυματισμός του Γιάννη Γεωργόπουλου στο γόνατο.
Η αναμέτρηση είχε φρενήρη ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, οι παίκτες αμφότερων των ομάδων έβγαλαν αγωνιστικό πάθος καθηλώνοντας τους θεατές στην κερκίδα. Τα πρώτα λεπτά θα βρουν τους Αχτσή-Γεωργόπουλο να κρατούν ψηλά την ομάδα τους από ένα γκολ-φάουλ έκαστος (10-8, 5:20). Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ανοίξουν την διαφορά αλλά η αδυναμία ολοκλήρωσης ευκαιριών σε συνδυασμό με την αδυναμία στα  ριμπάουντ θα κοστίσουν. Οι Ίκαροι από μέρος τους θα απαντήσουν με ασφυχτικό pressing στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου και οργανωμένη άμυνα τα οποία θα τους δώσουν ένα σερί 0-8 για το 10-16 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.
Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο όμως ο Ορφέας θα μπει πιο δυνατά και με νέο γκολ-φάουλ του Αχτσή και καλάθι του Κοτόπουλου θα μειώσουν στο καλάθι (15-17, 8:00) αναγκάζοντας τον προπονητή κ. Ρούλη σε time-out. Η πίεση των φιλοξενούμενων θα έχει αποτέλεσμα νέα λάθη στο κατέβασμα της μπάλας και οι Ικαροι θα πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια προηγούμενοι με 22-27. Η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη αν στα τελευταία λεπτά ο Αχτσής με προσωπικές προσπάθειες δεν μάζευε το σκορ.
Αισθητά καλύτερος στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ορφέας, Γεωργόπουλος και Δούμας θα επιτρέψουν στην ομάδα τους να πλησιάσει τους φιλοξενούμενους ενώ ο Αχτσής με τρίποντο στο 5:23 θα φέρει για πρώτη φορά το ματς στα ίσα, 33-33. Κάπου εκεί θα συμβεί η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι, ο Γεωργόπουλος θα δεχτεί πολύ δυνατό (100% ακούσιο)μαρκάρισμα στο γόνατο καθιστώντας την συμμετοχή του αδύνατη. Το συμβάν προκάλεσε την διακοπή της αναμέτρησης και με την επανεκκίνηση οι Ικαροι θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τον ψυχολογικό αντίκτυπο που είχε στον Ορφέα ο τραυματισμός του Γεωργόπουλου. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο βαθμολογικός πίνακας έγραφε 36-40.
Στην τελική περίοδο το παιχνίδι παιζόταν στον πόντο. Οι δύο μονομάχοι θα βρίσκονται πολύ κοντά, ο Ορφέας θα εκμεταλλευτεί στο έπακρο τις ευκαιρίες από την γραμμή της φιλανθρωπίας ενώ οι Ικαροι θα σκοράρουν από το low-post.  Σουτ τριών πόντων του Δόξα θα δώσει ανάσες στο σύλλογό του (41-47). Τελευταία αντεπίθεση για τον Ορφέα, ο Δούμας με 3/4 βολές και ο Αχτσής με νέο τρίποντο στο 2:55 θα φέρουν τον αγώνα σε ισορροπία 47-47 κάνοντας άπαντες στο Κλειστό του Ν. Σκοπού να κρατήσουν τις ανάσες τους.
Οι Ικαροι με 1/2 βολες θα κάνουν το 47-48 ενώ στην τελευταία επίθεση ο Αχτσής θα αστοχήσει σε τριποντο και δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στην ομάδα του.
Οι παίκτες του Ορφέα με το τελευταίο σφύριγμα της διαιτησίας θα τρέξουν να αγκαλιάσουν τον τραυματία Γιάννη Γεωργόπουλο.

Διαιτητές: Δημάδης-Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 10-16, 22-27, 36-40, 47-48

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κ. Πεχλιβάνης):   Δούκογλου, Δούμας, Κοντός, Αχτσής, Σκαρλατόπουλος, Γεωργόπουλος, Θεοφανίδης, Σιάρκος, Πέτρου, Επαμεινωνδας, Τσαμανδάνης, Κοτόπουλος.

Ικαροι Σερρών (Π. Ρούλης): Κωφοτόλης, Παντολέων, Ποργιόπουλος, Ντώνας, Σερέκης, Αναγνωστόπουλος, Θεοδωσιάδης, Κιούπης, Δόξας, Ανδρικάκης, Παπαχρήστου, Σταμπουλής