Post Game: EΚ Καβάλας- Ορφέας Ν. Σκοπού 56-44

Με ψηλά το κεφάλι ολοκλήρωσαν οι «ασπρόμαυροι» τις υποχρεώσεις τους παρά την ήττα με 56-44 στο Κλειστό των Ποταμουδίων από την Ένωση Καβάλας. Η ομάδα του Ορφεα έχει κάθε λόγο να χαμογελά καθώς φέτος πραγματοποίησε εκπληκτική πορεία. Και αυτό γιατί όχι μόνο προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα play off του θεσμού, αλλά λίγο έλειψε να προχωρήσει ακόμα παραπέρα αφού κοίταξε στα μάτια και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Καβάλα με 2-1 νικες.

Όσον αφορά στο σημερινό ματς, οι παίκτες του κ. Πεχλιβανη πλήρωσαν το κακό 1ο ημίχρονο, αντέδρασαν στο 2ο με την διαφορά των δύο ομάδων να μην ξεπερνάει τους 4-5 πόντους. Να σημειωθεί πως για ακόμα μία αναμέτρηση η αμυντική λειτουργία του Ορφέα έβαλε δύσκολα στην Καβάλα μπλοκάροντας τα επιθετικά της ατού. Το αποτέλεσμα ίσως να ήταν διαφορετικό αν η ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη στις επιλογές της και εκμεταλλευόταν τα αμυντικά ριμπάουντ ενώ χάθηκαν καλάθια σε σημεία κλειδιά όπου θα μπορούσε να είχε πάρει το πλεονέκτημα.

Ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν «φουριόζες» τον αγώνα προσπαθώντας να ελέγξουν τον ρυθμό. Οι γηπεδούχοι θα πάρουν ελαφριά υπεροχή στο σκορ με πόντους από το «ζωγραφιστό» ωστόσο ο Καραμπατζιάκης αρχικά με τρίποντο και στη συνέχεια από το low post θα κρατήσει ψηλά την ομάδα με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει υπέρ της Καβάλας με 17-11.

Η δεύτερη περίοδος θα ξεκινήσει με τον χειρότερο τρόπο για τον Ορφέα, η Καβάλα εκμεταλλευόμενη λάθη των φιλοξενούμενων στο transition με γκολ-φάουλ (7:10) και τρίποντο (5:20) θα ανοίξει την ψαλίδα στο +11, 29-18. Η αντίδραση του Ορφέα ήταν άμεση, με όπλο την καλή άμυνα θα αναχαιτισθούν οι επικίνδυνες στιγμές εμπρός από το καλάθι των «ασπρόμαυρων» και με κρίσιμο τρίποντο από τον Γιάννη Γεωργόπουλο ένα λεπτό πριν το τελευταίο ήχο της κόρνας οι φιλοξενούμενοι θα «σπάσουν» την διαφορά ασφαλείας που χώρισε τις δύο ομάδες οι οποίες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 29-21. Λίγο πριν το τέλος θα αποχωρήσει προσωρινά τραυματίας από το παιχνίδι ο Γεωργόπουλος.

Νέο σουτ τριών πόντων για την Καβάλα λίγο αφότου οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο παρκέ για το 32-21 ενώ από πλευράς Ορφέα σημειώθηκε σημαντική βελτίωση στα ριμπάουντ και η άμυνα θα περιορίσει την Ένωση. Στο επιθετικό κομμάτι Αχτσής, Γεωργόπουλος (γκολ-φάουλ) και Σουρίδης θα φέρουν την διαφορά στους τέσσερις πόντους 37-33 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, ο Ορφέας κρατούσε μακριά τους παίκτες της Καβάλας όμως η αδυναμία ολοκλήρωσης επιθέσεων δεν επέτρεψε την» προσπέραση» στο σκορ με τους όποιους πόντους να προέρχονται από την γραμμή των βολών. Γκολ –φάουλ του Καραμπατζιάκη (47-44) θα αναπτερώσει τις ελπίδες για πρόκριση, αλλά η συνέχεια δεν θα είναι ανάλογη. Οι γηπεδούχοι θα ευστοχησουν σε 2 βολες, ο Ορφεας θα αστοχήσει στο σουτ και με ένα νεο καλάθι η Καβάλα θα σημειώσει το 51-44 βαζοντας τελος στα ονειρα του Ορφέα για ανατροπή. Τελικό σκορ 56-44.

Δεκάλεπτα: 17-11, 29-21,37-33, 56-44 Διαιτητές: Μυσιρλής-Λαζαρίδης

Ορφέας Ν. Σκοπου (Κ. Πεχλιβάνης): Δουκογλου, Αχτσης, Σκαρλατοπουλος, Γεωργόπουλος, Καραμπατζάκης, Σιάρκος, Δρουμαλιας, Σουριδης Στυλιανος, Σουριδης Κων/νος, Κουντουράς, Δούμας, Θεοφανιδης, Βαγενάς, Πέτρου, Τσαμανδανης, Κοντος.