POST GAME: Ορφέας Ν. Σκοπού – Απόλλων Καλαμαριάς 58-63

Ήττα στις λεπτομέρειες παρά την υπερπροσπάθεια για τον Ορφέα Ν. Σκοπού ο οποίος μετά τον αγώνα την προηγούμενης εβδομάδας στη ΜΕΝΤ άφησε υποσχέσεις για κάτι καλό και κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Παρά τις απουσίες των Χατζή και Αξιαρλή η ομάδα του Κώστα Σίσκου κοίταξε στα μάτια τους Θεσσαλονικείς διεκδικώντας το ροζ φύλλο αγώνα μέχρι το τελευταίο λεπτό με όπλα μία υποδειγματική άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι . Θετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι Γάτος με 16 πόντους, Δροσινός με 15 και ο Παρίσης με 14.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ορφέα, το γρήγορο passing game και το press αιφνιδίασαν τους φιλοξενούμενους οι οποίοι σκοράροντας κυρίως από το low post δεν επέτρεψαν στους ασπρόμαυρους να ανοίξουν την διαφορά με το σκορ να είναι 7-7 στο 5:30. Ο Αμβροσίου (αρχικά γκολ-φάουλ και στη συνέχεια με κρίσιμο τρίποντο στο 1:00) θα ανεβάσει το σκορ στο 19-12 ενώ την περίοδο θα κλείσει με όμορφο καλάθι ο Δροσινός διαμορφώνοντας το 21-12.

Το πόδι θα παραμείνει στο γκάζι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, Χαβαλές και Παρίσης θα ανοίξουν και άλλο την ψαλίδα στο 29-16 (4:36). Ο Απόλλωνας θα προσπαθήσει να απαντήσει επιβάλλοντας ένα ασφυχτικό pressing με τους γηπεδούχους όμως να αντέχουν διατηρώντας το +10. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Καλαμαριά θα καταφέρει να πλησιάσει στους πέντε πόντους εκμεταλλευόμενη λάθη του Ορφέα. Στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ο πίνακας θα γράφει 33-28.

Το νωθρό ξεκίνημα του Ορφέα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης θα επιτρέψει στην Καλαμαριά να ανατρέψει το σκορ χτίζοντας μάλιστα διαφορά πέντε πόντων 33-38 (6:15) και σαν να μην έφτανε αυτό ο Παρίσης θα αποχωρήσει προσωρινά από το παρκέ με ένα σχισιμο στο βλέφαρο μετά από σύγκρουση με αντίπαλο. Η εικόνα της ομάδας ανάγκασε τον Κώστα Σίσκο να καλέσει time-out το οποίο βοήθησε τους γηπεδούχους οι οποίοι χάρις σε καλάθια των Γάτου, Δροσινού και ένα τρίποντο του Παρίση στο (1:40) θα πάρει κεφάλι με 47-46 σκορ με το οποίο θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια αλλά ένα buzzer beater τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (47-49 το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου).

Η τελική περίοδος αποδείχτηκε «ακατάλληλη για καρδιακούς» με αμφότερες της ομάδες να παλεύουν για τη νίκη. Λάθη του Ορφέα στο ξεκίνημα θα επιτρέψουν στην Καλαμαριά να πάρει ισχνό προβάδισμα 47-53 (8:00). Απαντήσεις έδωσαν οι Παρίσης και Χαβαλές φτάνοντας την διαφορά στο καλάθι 51-53. Το μάτς ήταν αμφίρροπο μέχρι και τα τελευταία λεπτά όπου η απώλεια καλαθιών και κρίσιμων βολών αποτελέσματα της κόπωσης από την προσπάθεια από την πλευρά του Ορφέα αποδείχτηκαν καταλυτικά ώστε η Καλαμαριά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 58-63. Ταφόπλακα στα όνειρα του Ορφέα το αν μη τι άλλο περίεργο σφύριγμα του διαιτητή 8’’ πριν τη λήξη όπου με τη μπάλα απέξω για τον Ορφέα (58-61 το σκορ) αντί για αντιαθλητικό οπως όλοι νόμισαν, έδωσε βήματα;;;; σε νεκρό χρόνο και την μπάλα στην Καλαμαριά.

Στο τέλος του παιχνιδιού οι «ασπρόμαυροι» δέχτηκαν το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που αναγνώρισε την προσπάθεια των παιχτών.

Δεκάλεπτα: 21-12,33-28, 47-49, 58-66.

Διαιτητές: Γιαννούλης-Κολοκυθάς

Ορφέας Ν.Σκοπού(Κ. Σίσκος): Καντζουρίδης., Παρίσης 14(1), Δροσινός 15, Γεωργόπουλος., Αμβροσίου 7(1). Θεωδορόπουλος., Καρακάσης 2, Γατος 16, Σίμος., Δρουμαλιάς., Χαβαλές 4.